2008-2009 Department of Mathematics Honorees

06-30-2009

On May 1, 2009, the Department of Mathematics recognized the following award and scholarship recipients within Mathematics and Actuarial Science.

College of Science Awards

College of Science Outstanding Seniors: Arman Sabbaghi, Mathematics and Mathematical Statistics; Rachel Smith, Actuarial Science and Statistics, minor in Management; Zachary Sylvan, Physics and Mathematics

College of Science Outstanding Juniors: Philip Hebda, Mathematics; Alex Morton, Actuarial Science

College of Science Outstanding Sophomores: Eric Krafcheck, Actuarial Science, Daniel Stratman, Mathematics

College of Science Outstanding Freshmen: Parker Crosby, Actuarial Science, Sung Jun Ma, Mathematics

Mathematics Advisor Award: Peter Cook

Mathematics Awards

Michael Golomb Math Award: Haiyun Zhao

Eugene V. Schenkman Memorial Award: Kun-Chieh Wang

Jerison Memorial Award in Analysis: David Franco

Glen E. Baxter Memorial Award: Philip Hebda, Joshua Rendall

Merrill E. Shanks Memorial Award: Ryan Hoffman, Jessica Markstrom

Senior Achievement Award: Amber Meyerratken, Arman Sabbaghi, Zachary Sylvan, Haiyun Zhao

MAA Math Competition team (4th place): Justin Chen, Eric Haengel, Daniel Stratman

Putnam Exam: Kun-Chieh Wang (61.5 score). Other student participants: Brian Pace, Daniel Stratman

Spira Award for Summer Research: Alex Krzywda

Mathematics Scholarships

Thomas Arai Scholarship: Justin Chen

Leonard D. & Anna W. Berkovitz Scholarship: Jeremy Cunningham

Mark Hoppy Memorial Scholar: Jeremy Cunningham

Andris A. Zoltners Scholar: Remy Spoentgen

Virginia Mashin Scholars: Catherine Cohoat, Christopher Cunningham, Brian Pace, Joshua Rendall, Rebecca Seahorn, Remy Spoentgen, Roger Tabchouri, Robert Winding

Helen Clark Wight Scholars: James Gilmore, Megan Giordano, Linley Johnson, Mark Knight, Kristina Rubiano, Catherine Warner

Actuarial Science Awards

Actuarial Science Outstanding Senior: Rachel Smith

Actuarial Science Outstanding Junior: Alex Morton

Actuarial Science Outstanding Sophomore: Eric Krafcheck

Actuarial Science Outstanding Freshman: Parker Crosby

The Exam Awards were presented on April 6th to the following students: Abdul Rahim Ab Ghani, Robert Fulton, Jacob Libauskas, Divvya Aggarwal, Nicholas Georgopoulos, Kevin Libby, Molly Amstutz, Grant Goedde, Rebecca Lumley, Jennifer Aschenbrenner, Angela Hancock, Lisa McGuire, Robert Astleford, Sarah Haynes, Alex Morton, Steven Balog, Erin Hennessey, Elizabeth Moss, John Carroll, Matthew Hewitt, Brett Newman, Vaidehi Chhaptrapati, Michael Hoyer, Daniel O' Toole, Greg Chomanczuk, Siliang Hu, Katie Poon, Frank Cinfio, Lingbo Huang, Katherine Quinn, Chris Cunningham, Eric Hyland, Xuelu Ren, Jeremy Cunningham, Dhaval Jadhav, Sarah Ryan, Melanee Dallas, Ian Jones, Trent Sahlin, Sally Diesslin, Jacqueline Keller, Brian Schwartz, Darren Doehrmann, Eric Krafcheck, Rachel Smith, Kristen Dyson, Petrina Kusliawan, J. Daniel Stout

Actuarial Science Scholarships

AEGON Scholarship: Eric Krafcheck

Alumni Scholarship: William McCartney

Daniel Rubin Scholarships: Thomas Edson, Trent Sahlin

Swiss Re Scholarships: Angela Hancock, Rebecca Lumley, Elizabeth Moss

Problem of the Week Fall 2008

First Prize award : David Elden

Certificates of Merit - Undergraduate: Michael Burkhart

Certificates of Merit - Graduate Students: Richard Eden, Sambit Palit, Huanyu Shao, Phuong Thanh Tran

Problem of the Week Spring 2009

First Prize Award: Xingyi Qin

Certificates of Merit - Undergraduates: Andrew Bohn, Michael Burkhart, Wenyu Zhang

Certificates of Merit - Graduate Students: Huanyu Shao, Phuong Thanh Tran, James Vaught, Tairan Yuwen

Graduate Awards

Gerald R. MacLane Award: Yu Tsumura

2008-09 Outstanding Teaching Assistants: Sarah Bryant, Robert Bridges, Kuan-Hua Chen, Jia Li, Prahlad Vaidyanathan, Nicholas Wegman

Teaching Academy, Associate Member: Jaebang Kim

Committee for the Education of Teaching Assistants: Robert Bridges

(CETA) - Celebration of Graduate Student Teaching: Sarah Bryant. Honorees: Prahlad Vaidyanathan, Nicholas Wegman

Advanced Graduate Teacher Certificate Recipient: Jaebang Kim

Graduate School Excellence in Teaching Award: James Price

Keedy Scholarships (incoming students): Deaghan Hallihan, Andrew Homan, James Packett, Anthony Rizzie

Zoltners Graduate Scholarship (incoming students): Alan Legg, Mariana Smit Vega Garcia, Lloyd West

Carl Cowen Exceptional Promise Award: Erin Malloy (incoming)

T. T. Moh Fellowship: Qing Han (incoming)